Bardzo często bywa tak, że buty choć piękne, bywają niewygodne. W swojej kolekcji warto mieć buty z prawdziwej skóry, choć często może trafić się obuwie, wykonane zwłaszcza ze skóry lakierowanej, aż nad wyraz twarde i uwierające nasze stopy. To jeszcze nie powód, by dane buty oddawać do sklepu. Istnieją proste metody na to, by buty odpowiednio rozbić, czyli poszerzyć, tak by były zdecydowanie wygodniejsze.
Kupiłeś/aś sobie piękne buty, które od razu Cię zachwyciły, a okazuje się, iż po krótkim spacerze dosłownie nie da się w nich chodzić? Nie musisz od razu podejmować decyzji o ich zwrocie. Czasem najprostsze metody są najlepsze, dlatego, by obuwie stało się wygodniejsze nieraz wystarczy samo usunięcie z nich wkładki. Każda wkładka zajmuje jakieś miejsce w obuwiu, a często jest w nim po prostu zbędna. Jeśli więc Twoje buty zdają Ci się nazbyt ciasne, wyjmij z nich wkładkę lub zamień ją na cieńszą. Wkładek nie trzeba nosić, o ile nie mamy problemów z płaskostopiem poprzecznym lub podłużnym, kiedy jest to zalecane.
Dobrym i prostym sposobem na rozbicie obuwia jest umieszczenie butów nad parą wodną. Gorąca para wodna działa dość silnie na skórzane obuwie, które pod jej wpływem zdecydowanie mięknie i jest podatne na lekkie rozciągnięcie się. Rozbijając buty parą wodną trzeba uważać na to, by para wypełniała wnętrze obuwia, a nie pozwalać zawilgocić się butom z zewnątrz – może to doprowadzić do pojawienia się brzydkich zacieków. Inny sposób na rozbicie butów to przeciwieństwo gorącej pary, a więc lód. Sposób na jego zastosowanie to wlanie do woreczków wody i włożenie ich do zamrażalnika razem z butami – zamrażająca się woda zwiększa swoją objętość i rozpycha buty, a więc zadowalający efekt jest gwarantowany. Sposób na rozbijanie butów lodem wykonywać trzeba uważnie, by dodatkowo nie zniszczyć sobie butów wodą, np. gdy się w nich rozleje przez nieuwagę.
Dobry sposób na rozbicie butów to także wilgotne gazety. Bierzemy stare gazety, z których robimy kulki. Gazety zwilżyć należy wodą lub denaturatem – dobrze będzie spryskać je spryskiwaczem do roślin – a następnie umieszczamy je w zbyt ciasnym obuwiu. Woda lub denaturat zmiękczy od wewnątrz skórę i uelastyczni ją. Pamiętać trzeba, by gazety były wilgotne, ale nie mokre. Zostawimy je w butach na minimum 24 godziny.
Jak więc widać, sposobów na rozbicie obuwia jest sporo. Inny z nich to ciepłe powietrze z suszarki – sposób lekko podobny do pary wodnej. Suszarką rozbić można buty skórzane, zamszowe czy lakierowane. Wystarczy gorące powietrze skierować wewnątrz buta i robić to przez 10 – 15 minut. Dodatkowo na stopy włożyć można po tym zabiegu gorące skarpety, które także zadziałają na obuwie od wewnątrz.