Zegarmistrz to zawód rzemieślniczy, który swój początek ma w czasach średniowiecza. W tamtym okresie określało się go jako horologiorum magister. Zegarmistrz po dziś dzień jest rzemieślnikiem, którego praca w największej mierze skupiona jest wokół naprawy zegarków oraz zegarów. Już w XIII stuleciu pojawiły się w różnych częściach globu pierwsze mechaniczne instrumenty do mierzenia czasu.
W XIV wieku powstawały najstarsze świeckie wieże zegarowe w takich miastach jak m.in. Londyn, Wrocław, Bazylea, Paryż, Norymberga czy Metz. mniej więcej sto lat później powstał w Norymberdze pierwszy zegarek kieszonkowy, zaś pierwszy biżuteryjny zegarek na bransolecie powstał w roku 1790 w genewskich zakładach zegarmistrzowskich. W 1967 roku Japończycy i Szwajcarzy stworzyli pierwszy prototyp zegarka z mechanizmem kwarcowym.
Obecnie, by zostać zegarmistrzem należy ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy, który kończy egzamin zawodowy. Po zdaniu egzaminu ocenianego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, uczeń otrzymuje się świadectwo/dyplom potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zegarmistrza. Wykształcony w zawodzie zegarmistrz może otworzyć własną działalność gospodarczą lub być zatrudnionym w firmie zajmującej się zegarkami. Zegarmistrz posiada wiedzę z zakresu takich dziedzin jak metalurgia, ślusarstwo, stolarstwo, elektronika i innych. Do zadań zegarmistrza należą:
– wykonywanie wszelkiego rodzaju zleceń usług zegarmistrzowskich- mogą być to naprawy, konserwacja zegarków na rękę, kieszonkowych, budzików, ściennych wieżowych, naprawa i konserwacja wszelkich mechanizmów elektronicznych i innych,
– diagnostyka przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania zegara,
– regulowanie i sprawdzanie naprawionego już mechanizmu,
– montowanie i demontowanie mechanizmów zegarowych,
– wymiana baterii w zegarkach i zegarach,
– wykonywanie zupełnie nowych mechanizmów zegarowych,
– projektowanie zegarów i zegarków,
– naprawa i wymiana części w zegarkach- np. pasków, bransolet, naprawy te często dotyczyć mogą piłowania, wiercenia, szlifowania czy docierania,
– regulowanie mechanizmów zegarowych,
– wykonywanie wszelkiego rodzaju rozliczeń usług.
Mechanizm kwarcowy zegarka- podstawa pracy zegarmistrza
Największa część codziennych obowiązków zegarmistrzowskich dotyczy pracy z mechanizmami kwarcowymi w zegarkach. Mechanizm kwarcowy znajduje się w zegarkach z każdej półki cenowej- takich i tych maksymalnie drogich. Zegarki z takim mechanizmem niezwykle precyzyjnie liczą dla nas czas, a działa on w oparciu o kryształ kwarcu oraz baterię. Zegarki z mechanizmem kwarcowym mogą być wzbogacone o dodatkowe funkcje takie jak przykładowo chronograf, fazy księżyca, czy też wieczny datownik. Zastosowanie takich funkcji w modelach kwarcowych jest możliwe w bardzo przystępnych cenach, a ich obecność nie wpływa znacząco na wysokość kosztów serwisowania zegarka. Naprawa mechanizmu oraz wymiana baterii czy renowacja paska lub bransolety są podstawą pracy współczesnych zegarmistrzów.