Posiadanie zapasowego kompletu (lub nawet kompletów) kluczy to w zasadzie konieczność, zwłaszcza kluczy do domu, w którym mieszka kilka osób – każda z nich po prostu musi mieć własny klucz, by się do niego dostać. Ale nie tylko dlatego. Klucze to coś, co zawsze nosimy przy sobie, gdy gdzieś wychodzimy – a zawsze istnieje przecież ryzyko, że np. zgubimy gdzieś torbę, w której je przechowujemy, zostanie nam ona skradziona albo klucze nam z niej wypadną. I wtedy bez zapasowego kompletu mamy poważny kłopot – nie możemy dostać się do własnego domu czy samochodu. Dlatego zawsze bezpiecznie jest mieć przechowywany w odpowiednim miejscu zapasowy komplet, tym bardziej że jego wykonanie nie kosztuje dużo czasu. Ile trwa dorabianie kluczy?
Usługę dorabiania kluczy oferują specjalne punkty w centrach handlowych, osiedlowych pawilonach czy bazarach, niekiedy też można spotkać taki punkt np. w kiosku czy agencji pocztowej. Przynosimy do takiego punktu klucze, których kopię chcemy dorobić – do mieszkania, do bramy, do samochodu, do szafki pracowniczej – a pracownik taką kopię wykonuje za pomocą specjalnej maszyny. Zazwyczaj dorabianie kluczy nie trwa więcej niż kilka minut, w niektórych przypadkach musimy jednak zgłosić się po odbiór następnego dnia lub uzbroić się w cierpliwość i poczekać nawet kilka dni. Uzależnione jest to od modelu klucza. Z popularnymi, standardowymi modelami nie ma żadnych trudności, lecz gdy chcemy mieć duplikat jakiegoś nietypowego klucza, pracownik punktu usługowego może nie dysponować na miejscu odpowiednią do jego wykonania matrycą lub frezarką (urządzeniem, za którego pomocą przeprowadza się ostateczne poprawki).
Ze starszymi modelami samochodów, otwieranymi na zwykły kluczyk, bez dodatkowych zabezpieczeń, dorobienie duplikatu trwa mniej więcej tyle samo, co dorobienie kopii kluczy do mieszkania – od kilku do kilkunastu minut. Im starsze auto, tym dorobienie zapasowego kluczaka jest prostsze. Sytuacja się komplikuje, gdy musimy dorobić kluczyk do auta bardziej zaawansowanego technicznie, wyposażonego np. w immobiliser, czyli elektroniczny kod zapisany na płytce umieszczonej w kluczyku.
Z racji tego, że czujnik tej płytki umieszczony jest w stacyjne auta, samo dorobienie klucza da nam jedynie to, że będziemy mogli samochód potworzyć – ale już go nie uruchomimy. Będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy duplikat klucza zostanie odpowiednio zaprogramowany. W tym celu musimy albo znać indywidualny kod do naszego kluczyka (można go znaleźć w książce serwisowej lub na blaszce dołączonej do fabrycznego kluczyka zapasowego), albo uzyskać go w autoryzowanym serwisie, podając numer nadwozia pojazdu oraz numer rejestracyjny. Czasami usługodawca ma dostęp do bazy takich szyfrów, więc jeśli kodu nie znamy, mogą nam pomóc mimo to. Ostatecznością jest zaprogramowanie nowego kluczyka i zmiana kodu immobilisera.
Jak łatwo się domyślić, wykonaniem takiej usługi nie zajmują się osiedlowe punkty, lecz specjalistyczne firmy dorabiające kluczyki samochodowe, wykorzystujące specjalistyczne urządzenia. Takie firmy można znaleźć w każdym większym mieście. Ile trwa dorabianie kluczy do auta? W zależności od stopnia zaawansowania usługi od kilku minut do kilku godzin. Zdarza się też, że trzeba zgłosić się po odbiór w następnym dniu.
Potrzebujesz dorobić klucze? Przyjdź do jednego z naszych punktów!
WARSZAWA-TARCHOMIN
ul. Światowida 102 (bazarek)
róg Ćmielowskiej, pawilon 55
03-144 Warszawa Tarchomin
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota: 9.00 – 14.00
Niedziela: nieczynne
WARSZAWA-MOKOTÓW
ul. Wołoska 56
bazarek, pawilon 18
00-001 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 9.00 – 18.00
Sobota: 9.00 – 14.00
Niedziela: nieczynne
PIASECZNO
Kaufland Piaseczno
ul. Okulickiego 10
05-500 Piaseczno
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Sobota: 9.00 – 21.00
Czynne w każdą Niedziele handlową