Tył stopy. tzw. „kurza stopka” oraz skóra na stopie tuż poniżej dużego palca- to dwa miejsca, które newralgicznie narażone są na obcieranie butów. To bardzo powszechne, ale i niezwykle bolące podczas chodzenia. Z tego też powodu często potrafimy nawet zrezygnować z ulubionych butów, byleby tylko nie obcierało. Czy warto? Czy są jakieś rady na takie obtarcia?
Na szczęście jest kilka sposobów na obcierające buty, które w jedną chwilę pozwolą nam pozbyć się kłopotu. Jeden ze sposobów to nasączenie tylnej części buta spirytusem lub denaturatem. Denaturat sprawia, iż skóra mięknie i jest podatna na rozciąganie. Gdy będzie odpowiednio już nasączona, trzeba postukać w miejsce z tyłu buta młotkiem. By but dopasował się perfekcyjnie do naszej stopy, trzeba założyć go zanim denaturat przeschnie i odczekać, dopóki but nie wyschnie na naszej nodze, idealnie się do niej dopasowując.
Dobrym sposobem na obcierające z tyłu buty jest kupno i przyklejenie zapiętek. Zapiętka to bardzo malutkie akcesorium, które ma chronić tył pięty przed wszelkimi otarciami. Zapiętki dostępne są ze skóry, z filcu lub z silikonu. Dzięki nim noga nie ma bezpośredniego kontaktu ze sztywną i obcierającą częścią buta, a opiera się na miękkiej, wygodnej wkładce. Poza ochroną przed otarciami, zapiętka ma także za zadanie stabilizować naszą stopę w bucie, dlatego też jest świetnym sposobem na lekko za duże obuwie- stosując zapiętkę możemy śmiało i komfortowo chodzić w butach o pół rozmiaru czy cały rozmiar większych.
Kupując zapiętkę do swoich butów, warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, gdyż jest to dość istotna kwestia. Zapiętka musi być miękka i nie wyczuwalna podczas jej używania. Poza miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem, powinna być ona wykonana w sposób bardzo wytrzymały, zwłaszcza gdy zamierzamy przykleić ją do obuwia, w którym chodzimy często. Materiał zapiętki musi więc być miękki, wytrzymały oraz nieścieralny. Jednymi z najbardziej wytrzymałych zapiętek są te wykonane ze szlachetnej tkaniny skóropodobnej powlekanej poliuretanem, który wpływa na wytrzymałość zapiętki. Warto wybierać najlepsze jakościowo zapiętki, które dostępne są w dobrych sklepach obuwniczych lub w pracowniach szewskich.
Bardzo często wykorzystywanym sposobem na obtarcia czy uniknięcie ich jest oczywiście przyklejanie plastrów. Plastry w cielistym kolorze lub przezroczyste są niewidoczne i nie są złym sposobem na otarcia, aczkolwiek są mało wytrzymałe i lubią się zsuwać podczas chodzenia. Warto je mieć zawsze w swojej torebce i używać jako koło ratunkowe w niespodziewanych sytuacjach związanych z powstawaniem otarć lub pęcherzy na stopach.
Jeśli mamy trochę za małe buty (np. o pół rozmiaru), można je lekko rozszerzyć, by nas nie obcierały i by dobrze i komfortowo się w nich chodziło. Można to zrobić za pomocą grubszych skarpet frotte. W tym celu trzeba je namoczyć w wodzie, mokre założyć na stopy, a następnie włożyć buty i chodzić tak przez minimum kwadrans. Warto to powtarzać przez kilka dni. Skórzane obuwie pod wpływem wilgoci trochę się rozciągnie.