Pieczątka imienna, choć tak samo nieobowiązkowa jak zwykła firmowa, jest czymś bez czego trudno funkcjonować jako firma. Bardzo przydaje się także w tzw. wolnych zawodach posiadając bardzo szerokie zastosowanie w codziennej pracy. Jakie imienne pieczątki sprawdzą się u osób wykonujących wolne zawody?
Oczywiście nazwa „wolny zawód” nie ma nic wspólnego z szybkością wykonywania zawodowych obowiązków. Mianem wolnego zawodu określimy taki zawód, który cechuje, ogólnie rzecz biorąc, spora wolność i samodzielność działania. Do przedstawicieli wolnych zawodów zaliczyć możemy np. lekarzy, pielęgniarki, tłumaczy, nauczycieli, lekarzy weterynarii, prawników, księgowych, inżynierów oraz wszelkich przedstawicieli zawodów artystycznych jak np. aktorów, tancerzy, wokalistów, scenografów, etc.
Osoby wykonujące te zawody pracują najczęściej na umowy zlecenie oraz na umowy o dzieło.
Jeśli osoba wykonuje któryś z powyższych wolnych zawodów, bardzo praktycznym będzie dla niej posiadanie pieczątki imiennej, którą może posługiwać się każdego dnia. Pieczątki imienne wykorzystywane są przez osoby wykonujące wolne zawody lub zajmujące określone stanowiska w strukturze korporacyjnej.
Co do pieczątek imiennych dla przedstawicieli wolnych zawodów istnieją pewne wytyczne, które wskazują co taka pieczątka powinna zawierać. Dla przykładu lekarz powinien posiadać pieczątkę imienną, na której są umieszczone obowiązkowe i dokładne dane, a szczegółowo określa to uchwała nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 września 2005 r.
Pieczątki imienne mają dużo większy zakres zastosowań niż te firmowe. Przykładowo lekarz, położna lub pielęgniarka może nimi podbijać wszelkie zaświadczenia, recepty czy też wystawiane zwolnienia dla pacjentów. Prawnicy czy księgowi podbiją imienną wszelkie dokumenty, które wymagać będą uwierzytelnienia, przyda się także do pieczętowania dokumentów inżynierom czy architektom. Co ciekawe pieczątki imienne możemy używać także do prywatnych celów- np. wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami okazałego księgozbioru i zależy nam, by odpowiednio oznakować książki będące naszą własnością. Stemple w książkach nazywają się fachowo exlibrisami, a ich forma to najczęściej dość zdobna pieczęć, nierzadko z nazwiskiem właściciela.
Jak pisaliśmy już w wielu poprzednich artykułach, pieczątki mogą mieć różne formy tak jak i ich automaty. Pieczątki imienne to najczęściej pieczątki dość kompaktowe, gdyż nie wymagają umieszczenia na nich aż tak wielu informacji co pieczątki firmowe. Wszystko zależy też od tego jak często zamierzamy korzystać z pieczątki- inny model warto wybrać do sporadycznego podbijania dokumentów, a inny do częstego, codziennego użytku. Jeśli chcemy sobie sprawić oryginalny i elegancki exlibris, wybrać możemy spośród automatów samotuszujących, ale też spośród bardzo stylowych okrągłych, tradycyjnych pieczątek na drewnianym kołku lub kołysce.