Pieczątki to urządzenia codziennego użytku w wielu branżach- posługują się nimi przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, tłumacze językowi, urzędnicy, przedstawiciele instytucji oświatowych i innych- cała rzesza ludzi. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dobrą jakościowo pieczątkę, by sprawnie posługiwać się nią na co dzień- wszak tylko dokumentów jest do podbicia- faktury, recepty, tłumaczenia, zalecenia lekarskie, umowy, etc. Co jednak w sytuacji, gdy pieczątka ulegnie uszkodzeniu? Czy można spróbować samemu ją naprawić i jak dbać o pieczątkę?
Najczęstsza „naprawa” pieczątki to oczywiście uzupełnianie jej tuszem, by wygodnie było jej używać, by była wyraźna oraz widoczna pod ważnymi dokumentami. By samodzielnie uzupełnić pieczątkę tuszem należy wziąć ją w rękę i delikatnie nacisnąć, tak samo jakbyśmy chcieli ją odbić. Czynność tą trzeba wykonywać do momentu, aż górna krawędź wyrówna się z krawędzią obudowy. Następnie wystarczy delikatnie wypchnąć poduszkę tuszującą i zakropić na nią kilka kropel tuszu- 2-3 krople w zupełności wystarczą, jeśli tusz jest dobrej jakości, zbyt duża ilość zakropionego tuszu sprawi, iż pieczątka będzie nadmiernie brudzić zamiast odbijać pożądany tekst.
Jeśli pieczątka się zacina, bardzo możliwym jest, iż może być ona zabrudzona, być może pod jej obudową znajduje się drobinka czegoś, co to zacinanie się powodu. Pieczątkę należy zdecydowanie od czasu do czasu wyczyścić (zwłaszcza w czasach pandemii, kiedy to pieczątki w firmie dotyka więcej niż jedna osoba, etc.) – zarówno na zewnątrz jak i trochę w środku. Jak to zrobić? Obudowa współczesnych pieczątek wykonana jest najczęściej z plastiku, wystarczy więc przetrzeć ją lekko wilgotną szmatką nasączoną jakimś detergentem- może być z dodatkiem alkoholu dla jeszcze większej higieny. Jeśli jednak używamy detergentu na bazie alkoholu, trzeba uważać, by nie miał on żadnej styczności z polimerową płytką tekstową, którą alkohol mógłby trwale zniszczyć.
Jeśli zamierzamy wyczyścić płytkę tekstową oraz automat samotuszujący, możemy je przetrzeć np. wodą z mydłem przy pomocy miękkiej ściereczki. Trzeba uważać na kartkę z odbiciem pieczątki (znajduje się ona najczęściej u góry pieczątki), by jej nie zamoczyć przez co stanie się nieczytelna. Jeśli podczas czyszczenia płytki ulegnie ona odklejeniu, nie zaleca się przyklejać jej żadnym klejem (cyjanopan zawarty w klejach może ją uszkodzić) – do przyklejenia wystarcza zazwyczaj zwykła taśma dwustronna.
Jeśli na co dzień pracujesz jako lekarz lub prowadzisz swoją firmę na pewno doświadczyłeś choć raz niezadowolenia pacjentów lub klientów/ kontrahentów spowodowanego złym działaniem pieczątki- jej słabym odbiciem i nie możnością załatwienia przez to jakiejś sprawy- np. wykupienia leków. By unikać takich patowych sytuacji warto regularnie uzupełniać pieczątki firmowe tuszem, robić to zgodnie z instrukcją, a pieczątek używać w miarę regularnie, by tusz w nich nie zasychał. Jeśli mimo dbałości nasza pieczątka nie działa tak jak powinna, możemy spróbować oddać ją do naprawy do punktu sprzedaży i serwisu pieczątek lub po prostu wymienić ja na nową.