Praca lekarza to bardzo piękny i wartościowy zawód, który jednak nie opiera się jedynie na leczeniu pacjentów czy przeprowadzaniu badań klinicznych. Niestety, jak w każdym niemal zawodzie, także w zawodzie lekarskim jest sporo pracy z tzw. papierologią. Dlatego też lekarz, by móc pracować z dokumentami sprawniej, powinien wykonać sobie pieczątkę- jest to też ważne ze względów odpowiedzialności- na każdej recepcie, wynikach badań czy zaleceniach powinna znajdować się pieczątka, która świadczy o wzięciu odpowiedzialności za te właśnie treści medyczne. Dane na pieczątce lekarskiej są szczegółowo regulowane przez Uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej.
Jak już wspomniano, pieczątka lekarska powinna zawierać określone dane, ponieważ jest ona niezbędna do stemplowania ważnych dokumentów medycznych jak recepty, zaświadczenia i skierowania, a także wielu innych. Podstawowa pieczątka lekarska powinna zawierać imię i nazwisko lekarza, tytuł zawodowy, oraz numer prawa wykonywania zawodu i posiadaną specjalizację (np. lekarz dentysta, lekarz gastrolog, etc.). To podstawowy rodzaj pieczątki, czyli podstawowe dane. Ale na pieczątce lekarskiej mogą się także znaleźć informacje o tytule i stopniu naukowym lub/i umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny. Jeśli na stemplu mamy wystarczająco dużo miejsca, może się na nim znajdować także numer umowy z NFZ, adres i dane kontaktowe lekarza. W sytuacji, gdy dany lekarz prowadzi własną działalność- np. swój gabinet lub klinikę- może wyrobić sobie także pieczątkę stricte firmową, która będzie zawierała oznaczenie przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, numer telefonu, numery – NIP oraz REGON.
Co do wyglądu pieczątki lekarskiej istnieje tutaj dość spora dowolność. Zaleca się jednak, by pieczątka taka była przede wszystkim przejrzysta i czytelna- zwłaszcza w sytuacji, gdy sam lekarz podpisuje się bardzo nieczytelnie, wręcz niedbale. Kolorystyka pieczątki jest dowolna- lekarze zlecają wykonywanie pieczątek niebieskich (chyba najczęściej występujące w środowisku lekarskim), granatowych, czarnych, ciemnozielonych, bordowych, etc. Taka pieczątka może być wykonana z metalu lub z plastiku. Wielu lekarzy, zwłaszcza tych starszych, wciąż ceni sobie tradycyjne pieczątki lekarskie, a więc te odbijane na poduszce z tuszem umieszczonej w srebrnym, metalowym pudełku.
Jak już napisano wcześniej, dane zawarte na pieczątce lekarskiej są regulowane przez Uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej Nr 110/05/IV z dnia 16 września 2005 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej. Poza danymi jakie już wymieniliśmy powyżej, pieczątka może zawierać także informację o umiejętnościach z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, co jest określone w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z brzmieniem określonym w świadectwie potwierdzającym posiadanie tych umiejętności.