Firmowa pieczątka to oczko w głowie przedsiębiorcy, jest przecież użyteczna w tylu sytuacjach. Ale posługują się nią nie tylko biznesmeni – pieczątki mamy w gabinetach lekarskich, w gabinetach dyrektorskich i w wielu innych instytucjach. Pieczątka jest niezbędna przy wystawianiu dokumentów, przy podpisywaniu i opieczętowaniu deklaracji oraz wniosków. Choć posiadanie pieczątki według polskiego prawa nie jest obowiązkowe, jej posiadanie nadaje wiarygodności podbijanym nią dokumentom. Najzwyklejsza pieczątka firmowa powinna zawierać kilka podstawowych informacji, takich jak: nazwa firmy, imię i nazwisko osoby uprawnionej do posługiwania się pieczątką, adres firmy oraz numer NIP. Jak dbać o pieczątkę i jak ją regenerować, gdy jest lekko zużyta?
Skorzystaj z naszych usług:
Pieczątka używana jest zazwyczaj minimum kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia i tak codziennie. Dlatego nie dziwi, że dość szybko brudzi się jej obudowa lub płytka z tekstem. W przypadku jej zabrudzenia, śmiało można samodzielnie ją wyczyścić. Obudowa pieczątki jest najczęściej wykonana z plastiku, dlatego jej czyszczenie jest bez problematyczne- wystarczy użyć gładkiej ściereczki nasączonej detergentem i regularnie tę obudowę przecierać. Jeżeli używamy preparatu, który zawiera w sobie domieszkę alkoholu, należy uważać, by nie stosować go na polimerową płytkę tekstową, gdyż alkohol może ją nieodwracalnie uszkodzić.
A co w przypadku czyszczenia automatu samotuszującego i płytki tekstowej? Czyszczenie jest banalnie proste- najlepsza będzie woda z mydłem. Przed przystąpieniem do czyszczenia, trzeba wyjąć z pieczątki kartkę z odbiciem pieczątki oraz poduszkę z tuszem. Przygotowana pieczątka może zostać umyta- nasączoną, miękką ściereczką trzeba przetrzeć obudowę oraz gumkę tekstową. Trzeba to robić z wyczuciem, by gumka się nie odkleiła.
W przypadku, gdy nasza pieczątka słabo odbija tekst, najprawdopodobniej wymiany wymaga poduszka z tuszem. Poduszkę, czyli wkład można oczywiście wymienić- kupując nową należy znać model posiadanej pieczątki, by odpowiednio dobrać nową poduszkę.
Jeżeli samodzielnie chcemy uzupełnić pieczątkę tuszem, trzeba docisnąć ją w ten sposób jakbyśmy chcieli ją odbić. Wykonujemy tą czynność do momentu, aż górna krawędź wyrówna się z krawędzią obudowy. Ma to na celu wypchnięcie poduszki, a następnie napełnienie jej kilkoma kroplami tuszu. Z ilością tuszu nie można przesadzać, by odbijany tekst się nie rozmazywał.
Jeżeli zależy nam, by pieczątka służyła nam długi czas, trzeba regularnie o nią dbać, czyli systematycznie ją czyścić i konserwować. Czyścić i konserwować trzeba zarówno obudowę jak i automat pieczątki wraz z gumką tekstową. W obu przypadkach do czyszczenia wystarczy miękką ściereczką, delikatny detergent lub zwykła woda z mydłem. Wszelkie wady i usterki, jak chociażby słabe odbijanie, możemy próbować naprawić sami, możemy także oddać pieczątkę w ręce specjalistów w tym zakresie.